trešdiena, 2015. gada 18. marts

X stunda: ievads (I daļa)

1. diena, 00:05 stundas kopš sākuma  pierobežas josla

Rīts. Starp egļu zariem ceļas migla, pirmie gaismas stari pamazām sasniedz blakus takai esošās sūnu kupenas. Taku ar vecuma ziņā gandrīz pilngadīgiem lietuviešu zābakiem min robežsardzes seržants Nikolajs, veicot sava sektora apgaitu.

Pēkšņi viņš sev priekšā pamana kustību. Tuvojoties Nikolajs secina, ka neitrālo joslu lielā skaitā šķērso nezināmas bruņotas personas bez atšķirības zīmēm. Viņš pieplok pie zemes un atāķē no jostas rāciju, lai paziņotu par to centrālei. Pirms pilnīgi izsīkst padsmit gadu vecais akumulators, rācija izdveš savu pēdējo „žžššžž” un apklust uz visiem laikiem, taču troksnis ir pietiekoši skaļš, lai to pamanītu nelūgtie viesi – tie uz Nikolaju atklāj uguni.

1. diena, 00:25 stundas kopš sākuma — NBS apvienotais štābs

Leitnante Liepiņa šorīt darbā bija ieradusies laicīgi. Labi, varbūt ne laicīgi, taču kavējot mazāk par pusstundu. Rīts ir sācies veiksmīgi, viņa tikusi jau līdz kreisās rokas zeltneša kutikulu mīkstināšanai, kad pēkšņi iezvanās telefons. Izdvešot viegli aizkaitinātu nopūtu, leitnante Liepiņa paceļ klausuli.

Sākotnēji tajā dzirdamie nesaprotamie sprakšķi, kas, šķiet, atkārtojās kārtām, liek domāt par kļūdu savienojumā. Te pēkšņi ieskanas aizsmakusi vīrieša balss. „BĻABĻABĻABĻA!” ir pirmie nosacīti izšķiramie vārdi. Tālāk seko tirāde kādā slāvu valodā, fonā turpina kārtām skanēt jokainie sprakšķi, dzirdamas arī citas balsis. Leitnantei viss uzreiz top skaidrs.

„Nacionālo bruņoto spēku struktūrvienībās lietojama tikai valsts valoda!” viņa nosaka, nospiežot pogu ar uzrakstu „ATVIENOT”.

1. diena, 00:50 stundas kopš sākuma  robežsardzes kordons

Seržants Nikolajs apstulbis blenž klausulē.  Viņa apjukumu pārtrauc kārtējā lode, kas ietriecas sienā aiz viņa muguras. Nikolajs nupat kā bija izšāvis pēdējās pielādētās magazīnas pēdējās patronas no sava AKS-74U, taču viņš negrasījās padoties – nezināmie uzbrucēji pat nenojauta, ka pirms nedēļas bija piegādāti svaigi munīcijas krājumi robežas stiprināšanai, kas atradās tepat – otrā ēkas galā, noliktavas telpā.

Veicot īsus pārskrējienus zem ienaidnieka uguns, Nikolajs tomēr sasniedz noliktavu. Par lodi, kas par mata tiesu aizskar plecu, viņš pārāk neuztraucās – adrenalīns darīja savu, skrambu viņš tikpat kā nejūt. Nikolajs izrauj no plaukta nesen piegādāto munīcijas kasti, vēl ar ražotāja zīmogiem. Viegli smīnot par pārsteigumu, ko sagādās ienaidniekam, Nikolajs paņem pirmo patronu, lai sāktu pielādēt magazīnu. Viņa roka sastingst kustībā.

Kordonam ir piegādāta NATO standarta 5.56×45 munīcija.

Kaut kur aiz viņa ar triecienšauteņu laidēm iebrucēji dauza vaļā posteņa durvis.

1. diena, 00:55 stundas kopš sākuma  ceļš pierobežas joslā

Antoņina ar spieķīša palīdzību lēnām mēro ceļu mājup no pagasta veikala. Kopš autobuss vairs nekursē, nākās pēc piena un maizes doties kājām, taču viņa nesūdzas – vēl ir spēks kaulos, lai arī gūža pēc operācijas liek sevi manīt. Nedēļas nogalē no Rīgas solīja viesos atbraukt bērni, vajag taču ko likt galdā!

Piepeši viņa apstājas. No robežas virziena mežā atbalsojas kāds attāls kliedziens.1. diena, 04:04 stundas kopš sākuma  NBS apvienotais štābs

Agrā priekšpusdienā, kad jau sāk raisīties domas par to, kas šodien ir kompleksajās pusdienās, štābā pienāk uztraucoša informācija no Iekšlietu ministrijas. Zaudēti sakari ar vienu no austrumu robežsardzes kordoniem. Tiek pieņemts lēmums apstākļu noskaidrošanai apvidū veikt pārlidojumu ar Rīgas Tehniskās universitātes inženieru būvēto bezpilota lidaparātu.

Kamēr RTU inženieri bezpilota lidaparātu zvejo ārā no Ķīšezera, tiek pieņemts lēmums nosūtīt izlūku komandu īpaši maskētajā zemā profila bezjumta Mercedes džipā. Pēc tam, kad izdodas no seržanta mātes aizņemties naudu benzīnam, izlūki nekavējoties dodas ceļā.

Pierobežas virzienā izlūki pilnā ātrumā traucas pa Pleskavas šoseju. Tā kā izlūkdžipam nav ne jumta, ne vējstikla, divi no četriem smagi saaukstējas. Pēc neliela līkuma caur Madonas slimnīcu, atlikušie izlūki turpina ceļu.

1. diena, 06:03 stundas kopš sākuma  NBS apvienotais štābs

Lai pārliecinātos par situāciju, tiek pieņemts lēmums apzvanīt pierobežas pašvaldības. Īslaicīgu paniku izraisa tas, ka Krāslavas domē uz zvanu kāds atbild krieviski.

Izbīlis norimst pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvja norādes, ka tā tas ir bijis vienmēr.1. diena, 07:05 stundas kopš sākuma  Rēzekne

Maskēšanās tīklam plīvojot pavasara vējā, NBS izlūki ierodas Latgales galvaspilsēta. Pēc neilgas līkumošanas - pirms pusgada iepirktā GPS iekārta spītīgi uzstāj, ka viņi atrodas Ržezicas ciemā, Rietumpolijā – izlūki beidzot nonāk līdz galvenajai ielai. Lai arī šis nosaukums nevienam no viņiem neko neizsaka, izlūkdžips no Nikodema Rancāna ielas nogriežas uz Atbrīvošanas alejas. Pie Māras pieminekļa viņus sagaida uztrauktu rēzekniešu bariņš. Daļa sanākušo ieradušies ar Latvijas karogiem, taču redzami arī plakāti izlūkiem nesaprotamā valodā – īpaši viņus izbrīna burta Y lietojums.

No pūļa iznirst stalts pusmūža vīrs baltā lina kreklā un apņēmīgi sāk izlūkiem klāstīt ziņas par naidīgo spēku kustību, ko saņēmis no tuvāk robežai dzīvojošā māsas vīra. Tālāk stāvošie viņa teiktu dzird daļēji, taču skaidri saklausāma bieži uzsvērtā frāze „volna krīvi”.

Pēc tulka ierašanās vīram tiek lūgts atkārtot tikko teikto. Manāmi nobālējis, viens no izlūkiem rāciju nostāda uz štāba frekvences.

1. diena, 07:57 stundas kopš sākuma  NBS apvienotais štābs

Radiste Aina drudžaini pieraksta rācijā dzirdamo – ar katru vārdu, ko savā greizajā rokrakstā (skolā glītrakstīšana jau sen nebija obligāta) viņa uzliek uz papīra, dzirdētais it kā kļūst vēl īstāks. Beidzot viņa saprot, ko nozīmē izteiciens „auksti sviedri”.

Tuksneša kamuflāžas zābakiem steidzīgi dunot uz parketa imitācijas linoleja, Aina pa pirms padsmit gadiem eiroremontēto gaiteni dodas uz sanāksmju zāli. Bez klauvēšanas atraujot durvis – par ko tādu viņa citos apstākļos pat nesapņotu - viņa piesteidzas pie komandiera un iegrūž rokās tikko saņemto informāciju.

Jau izlasot pirmo teikumu komandiera acis ieplešas.

Pēc dokumentu izskatīšanas tiek pieņemts vienbalsīgs lēmums.

Ignorējot netīro čangaļu dezinformāciju, NBS kājnieku brigāde saņem pavēli gatavoties virzībai uz pierobežu pārgājiena kārtībā.

1. diena, 09:00 stundas kopš sākuma  Melngalvju nams

Prezidents nupat ticis informēts par to, ka naidīgi kaimiņvalsts spēki ir šķērsojuši valsts robežu. Tagad viņa rokās ir paziņot pasaulei par šeit notiekošo, uzrunāt sabiedrotās valstis un visu starptautisko sabiedrību šajā, vistumšākajā stundā. Skaidri paust, ka notikusi agresija pret suverēno Latvijas Republiku.

Varētu teikt, ka viss viņa mūžs ir bijis kā prelūdija šim mirklim – iespējai pierādīt, ka viņš ir savas tautas cienīgs vadonis, un viņš to lieliski apzinās. Atbildības nasta viņu nesalauzīs, viņš sevi pazīst pietiekoši labi, izieta sīksta dzīves skola.

Atverot durvis viņu acumirklīgi apžilbina kameru starmeši – tur sapulcējušies desmiti ārvalstu un vietējās preses pārstāvju. Pārliecinātiem soļiem viņš tuvojas podestam.

Viņš nostājas un pieliecas nedaudz tuvāk mikrofoniem.

„Aj em prezidents.”

Apmierināts ar godam izpildīto pienākumu nācijas priekšā, viņš nedaudz šķelmīgi pasmaida ar vienu sejas pusi. Nemanot apjukumu korespondentu sejās, prezidents pagriežas un dodas atpakaļ savos apartamentos. Šovakar ir ričurača vakars.


Turpinājums sekos…


2 komentāri: