sestdiena, 2016. gada 26. novembris

Ieraksimies Zemessardzē: Gals

Te nu mēs esam, dārgie draugi. Laiks savilkt kopā iepriekšējās publikācijās izmētātās tēzes par to – kas tad notiek Zemessardzē, kā tās stāvoklis samērojams ar uzticētajiem uzdevumiem, un kāpēc šeit paustais tik ļoti atšķiras no oficiālās versijas.

Jeb, citējot jauno Zemessardzes komandieri: “Nu tā nav taisnība! Ar tādu blogu - nezinu, kas tas par cilvēku un uz kuru pusi strādā - viņš nomelnoja mūsu sistēmu. Ir jābūt uzmanīgiem ar to blogošanu.” (NRA, 11. novembris)


Attēlā: nomelnots zemessargs.

Laiks noskaidrot – kurš te ir melns, kurš balts, un kurš pikseļots.

Iepriekšējā sērijā

Aizvadīta kārtējā Lāčplēša diena – zemessargu ausis atkal glaudījusi katra amatpersona, kam nav bijis slinkums. Kopš pēdējās publikācijas AiM Valsts sekretārs paspējis izteikties – ja visi iestātos Zemessardzē, būsim drošībā. Bet OMD nevaram atjaunot, jo nav kapacitātes to uzturēt. Loģiski, protams.

Domāju, ka daudz par iepriekšējo publikāciju patiesumu var secināt no tā, ka ierindas zemessargi tās kopumā atzinuši par patiesām, pat traģikomiski patiesām. Ja kāds vēlas pārbaudīt – laipni aicinu atrast paziņu lokā zemessargu un apjautāties – kaut par medpaketēm.
Pieņemot, dārgie draugi, ka jūs esat man atvēlējuši uzticamības avansu, un varam skaitīt – par individuālo ekipējumu, medicīnu un bruņām esam izrunājuši – tur situācija ir kaut kur starp skumju un kritisku.

Ieročus un personālsastāvu neapskatīsim – jautājums ir sensitīvs, viegli gan pieļaut kļūdas, gan iekulties nepatikšanās. Pietiks vien pateikt – jebkurš zemessargs jums apstiprinās, ka skandinātie 8000 zemessargu pavisam noteikti neatbilda patiesībai pirms gadiem 2-3, un visticamāk neatbilst patiesībai arī tagad.

Potjomkina brigādes

Nupat kā par jauno NBS komandieri pieteikts Leonīds Kalniņš, bijušais Zemessardzes komandieris. Cilvēks, kas gadiem ir aktīvi līdzdarbojies, uzturot mītu par Zemessardzes faktisko skaitu, stāvokli un spējām.

Bet noticis ir arī kas tāds, ko daļa no jums, lasītāji, nav pamanījusi – Zemessardzes novadi – teritoriāli administratīvas vienības – ir pārtapuši par Zemessardzes brigādēm. Vēl jo vairāk – NBS nu ir ieviesta vienota “brigāžu” numerācija – 1. Sauszemes spēku brigāde, kam seko 2.-4. Zemessardzes brigāde.

Vai tam ir saistība ar pirms kāda pusgada publicēto ASV RAND domnīcas atzinumu, ka Baltijas aizstāvībai nepieciešamas 7 pilnvērtīgas brigādes? Ļaušu jums pašiem spriest, dārgie lasītāji. Tikai norādīšu, ka līdz šim pastāvošie Zemessardzes novadi pamatā pildīja administratīvu funkciju – savukārt brigādei, vismaz pēc civilizētajā pasaulē esošās militārās plānošanas teorijas, piedienas savs štābs ar virsniekiem, kas noliekušies ap kartēm, atbalsta vienības un spēja autonomi darboties 72 stundu garumā.

Jautājums attapīgākajiem – ja mēs paņemam aptuvenu Viļakas novada pašvaldības ekvivalentu, pēc cilvēku skaita, noslodzes un visa pārējā, un nomainām plāksnīti pie durvīm uz “brigāde”, vai tajā maģiski rodas štābs ar kompetentiem kaujas virsniekiem, apgādes sistēma un spēja praktiski komandēt tai uzticētās vienības?

Vai šis reti primitīvais darbības imitācijas mēģinājums spēs pārliecināt mūsu sabiedrotos? Laiks rādīs. Protams, neviens medijs nav uzdevis nevienu kritisku jautājumu šajā virzienā. Bet nevarētu taču būt, ka mediji militārajā jomā principā neko nesaprot?


Pilnīgi nesaistīts attēls.

Nevarētu taču arī būt, ka uz šo nekompetenci paļaujas par aizsardzības nozari atbildīgie, bez īpaša stresa paužot klajas, absurdas nepatiesības, ar drošu apziņu – neviens jau neuzķers?


Iepriekšējais NBS komandieris R. Graube, 2016. gada 21. oktobris, Žurnāls “Ir”


Jaunais NBS komandieris L. Kalniņš, 2014. gada 9. decembris, NRA

“Vienkārši saki viņiem kaut ko, neviens jau nesapratīs, un pavisam noteikti nepārbaudīs”.

Zemessardzes loma un iespējas

Tātad, apkopojot iepriekš iztirzāto – zemessargi iespēju robežās sevi ekipē par saviem līdzekļiem, cenšoties sasniegt adekvātas kaujasspējas.

To redzot, Zemessardzes un aizsardzības nozares vadība var būtībā ar to rēķināties, un Zemessardzi apgādāt daļēji, noteiktas ekipējuma vienības bez aizspriedumiem uz bataljona izmēra vienību nosūtot apjomā ap 30 gabaliem. Jo kāpēc gan ne?

Medicīnas un bruņu nodrošinājums, tikmēr, nav atrisināms ar pašu zemessargu spēkiem (lai gan runā, ka dažos bataljonos notiek pašdarbība arī šajos virzienos).

Tas faktiski ierobežo pat vislabāk apmācīto Zemessardzes vienību spējas līdz tām, kas piemīt pašiem vieglākajiem kājniekiem – uzbrukums skaitā un ekipējumā vājākam pretiniekam, vai aizsardzībai iepriekš sagatavotās pozīcijās (lasi: ierakumos).

Arī šī mērķa īstenošanai pastāv objektīvi ierobežojumi – reaģēšanas ātrums un apmācības līmenis. Nav noslēpums, ka lielākā daļa zemessargu mācības apmeklē neregulāri, un spējas un zināšanas atšķiras, tas ir nenovēršami.

Kā mums visiem zināms, lielākā daļa zemessargu ikdienā nodarbojas ar ko citu, pozīcijās ap stratēģiskiem objektiem nesēž un uzbrukumu negaida. Attiecīgi – iniciatīva kā jau vienmēr ir agresora priekšrocība. Tātad ZS darbības, pienākot X stundai, būs reaktīvas tam, ko dara pretinieks – pārņem Rīgas lidostu, Zilupes domi, spārda strausus privātā zoodārzā – vienalga.

Šeit nemaz neizskatīsim situāciju, kur zemessargiem nākas saskarties ar nedraudzīgu civiliedzīvotāju pūļiem. Pūļa kontroles mācības, cik zināms jūsu padevīgajam kalpam, pēdējo 3 gadu laikā ZS nav notikušas. Bet kas gan var notikt, ja pret civilistiem (pretinieka televīzijas kameru priekšā) palaiž neapmācītu paramilitāru personālu.


Pilnīgi nesaistīts attēls.

Tas visnotaļ loģiski un pamatoti nozīmē – zemessargiem, kas reāli izvērsīsies pret pretinieku (kā plānotā pirmā reakcija, kas apstiprināts nu jau vairākkārt), nebūs iespējas izveidot aizsardzības pozīcijas, kuras aizstāvēt vēl būt kaut kādas nebūt cerības – nāksies cīnīties pretinieka izvēlētos un izveidotos apstākļos.

Tātad, zemessargiem bez bruņām, medicīnas nodrošinājuma (pieņemot, ka pārējo tie ir apzinīgi sagādājuši paši) nāksies mēģināt kā minimums ierobežot pretinieka kustību. Pretinieks, protams, būs mobils – nav redzēts, ka krievu profi braukātu ar nebruņotām kravas mašīnām, arī čečenu bandformējumi ir izdarījuši secinājumus.

Attiecīgi – cerēt, ka zemessargiem būs iespēja ierakties un gaidīt uzbrukumu frontālu uzbrukumu Pirmā pasaules kara manierē no iepriekš zināma virziena, ko tie potenciāli varētu atsist, ir visnotaļ naivi.

Jebkāds variants, kurā ZS vienības nevar ierakties, nozīmē ka to spējas noturēt pozīcijas vai izpildīt citus kaujas uzdevumus ir ļoti ierobežotas (nerunājot par to, ja pretiniekam ir gaisa vai artilērijas atbalsts), zaudējumi ir būtiski un vienības zaudē savu jau tā ierobežoto kaujasspēju.
Bet bažu nav, šīs vienības papildina mūsu rezerve!

Rezervēts optimisms

Tagad, neapģērbuši un nenoveidojuši līdz galam ZS (kas ir mūsu aizsardzības balsts!), šobrīd veidosim brīvprātīgo dienestu – lai papildinātu mūsu rezerves karavīru rindas!

Mums jau esot 7000 rezerves karavīru! Skan lepni, kā jau viss, kas tapināts PR speciālistu speķainajām roķelēm. Pat nerunājot par panākumiem rezerves karavīru sasaukšanā uz apmācībām (jo citādāk šī 7000 rezerve ir gaisa pilis, no kuras daļa sen ir ārzemēs, daļa zem zemes, daļa ar vienu kāju vai sver 200kg), bet šeit ir vēl viens interesants fakts. Ja ielūkojamies Militārā dienesta likumā – rezerves karavīra kārtā ieskaita arī zemessargus pēc līguma izbeigšana.

Tas hipsters, kas iestājās zemessargos lai postētu selfijus, parakstīja līgumu, un neapguvis pilnīgi neko lauza līgumu? Viņš un viņam līdzīgie arī ir daļa no šīs jau teorētiskās 7000 rezerves.

Ceru, ka tas visiem ļauj gulēt mierīgāk. Bet bez bažām – vismaz par civiliedzīvotājiem taču esam parūpējušies laicīgi – lai zemessargs frontē var neuztraukties, kas notiks ar viņa tuviniekiem.

Atlikt piegādes!

Šeit nevar neapskatīt EM radošo risinājumu stratēģisko rezervju izveidei. Paskaidroju – normālos apstākļos valsts sagatavo rezerves ar ēdienu, segām, apģērbu un citām lietām, kuras nepieciešamas vidusmēra pilsonim apstākļos, kad viss aiziet uz elli – un šis pilsonis, protams, nekam no tā nav gatavs.

Kur ar to esam mēs? Mūsu EM jau 2015. gadā pieteica jauno divriteni – kas nosaukts par “atliktajām piegādem”. Teksts iešifrēts paziņojumā par to, kādus tad labumus mūsu gādīgā valsts mums nodrošinās.

Tulkoju priekš tiem, kas neuztvēra: rezervju principā nav, un to neveidošana tiek pasniegta kā izcila izdoma un tīrs ietaupījums. Attiecīgi – kamēr citām valstīm stipri mazāk apdraudētos pasaules nostūros ir noliktavas ar pirmās nepieciešamības precēm, tostarp pārtiku, zālēm, un visu pārējo, mūsu plāns ir pavisam citā matērijas plaknē.

Līdzīgi kā ar NBS (kur mūsu Nokia ir nedaekipēts, nevienmērīgi apmācīts paramilitārs formējums kā aizsardzības stūrakmens), šeit mēs ar pārākuma apziņu nevis veidojam reālas, taustāmas noliktavas bet slēdzam līgumus ar uzņēmējiem, kur šie solās piegādāt mantu kad sāksies podi, bet valsts solās apmaksāt pēc tam.

Pastāstiet man, lūdzams, kurš no jums kā uzņēmējs ņemsies riskēt ar dzīvību un īpašumu lai piegādātu preces valstij, kura (ja īstenojas smagākais X stundas scenārijs) var paredzamā nākotnē pastāvēt vairs tikai de iure, un attiecīgi pat ar visiem riskiem cerēt uz samaksu nav īsti stabila pamata.
Nē, bet ietaupījums ir būtisks. Jo nekas ir būtiski lētaks par kaut ko.

Iniciatīva ir; nosodāma.

Taču pastāv iespēja Zemessardzē ko mainīt pašu spēkiem – paskat, bija diezgan veiksmīga ziedojumu kampaņa, kur tika savākts finansējums nakts redzamības iekārtu iegādei!

Šeit jāmin, ka ir diezgan saprotams – kādēļ zemessargam.lv izdevās piesaistīt tik nelielu skaitu ziedotāju. Galu galā – ja NBS vadība apgalvo, ka viss ir kārtībā, lielāku finansējumu nevajag – un vēl vairāk, valstī taču ir arī citas nozares kam vajag finansējumu. Jeb, citējot neseno NBS komandieri “Man kā komandierim ir jāskatās ne tikai politiski, bet arī kopējā tautsaimniecības kontekstā.”
Jo nav taču ko satraukties ka 2017. gada aizsardzības budžets tika apgraizīts par padsmit miljoniem – jo IKP neaug kā plānots. Galu galā – nav jau tā, ka aizsardzībai ir konkrētas vajadzības, galvenais ir procents no IKP. Mazāks IKP – varam ietaupīt, skaisti! Lohi igauņi tikmēr kāpina uz 2,75% no IKP. Tikmēr visādi par tautsaimniecību nedomājoši ASV spēku komandieri Eiropā var atklāti paprasīt kādi spēki tiem nepieciešami, lai īstenotu kaujas uzdevumu. Amatieri.


Attēlā: pamuļķis kas nedomā par tautsaimniecību. Vizuāla līdzība ar trīs zvaigžņu ģenerāli nejauša.

Starp citu – kur vispār mēs esam ar Zemessardzes – mūsu aizsardzības balsta – finansējumu? Galu galā – aizsardzības nozarei jau tūliņ atvēlēsim 2% no IKP. Noteikti tas atspoguļojas ZS finansējumā – ja jau tas ir mūsu galvenais teritoriālās aizsardzības balsts!

2016. gadā aizsardzības budžets bija 368 miljoni eiro. No tā Zemessardzes ekipējuma iegādei tika novirzīti 8,4 miljoni, jeb 2,2%. Rēķinot plašāk: mūsu aizsardzības balstam mēs nodrošinām 0,032% IKP.


Nesaistīts attēls ar Volvo Viking.

Starp citu – vai kādam no jums, mani mazie draugi, rodas jautājums, kāpēc zemessargam.lv kampaņa apsīka, un tika noslēgta pirms cerētā finansējuma sakasīšanas? Pačukstēšu, ka LATO – kampaņas rīkotājs – tiek finansēts no Aizsardzības ministrijas puses. Bet nevarētu taču būt, ka AiM izmantoja iespēju piedraudēt ar kampaņas organizatora finansējuma noraušanu, ja kampaņa, kas rada nopietnus jautājumus par ZS apgādi, netiks ātri nokopta?

Lai gan, kāpēc lai kāds apšaubītu jebkādus AiM lēmumus.Pilnīgi nesaistīti attēli ar CVR(T) un starpkaru perioda 17. Jelgavas aizsargu pulka tanketi.

Kopsavilkuma kopsavilkums

Zemessardze šobrīd ir brutāli nepietiekoši nodrošināta ar gan individuālo, gan kolektīvo ekipējumu lai izpildītu tai publiskajā retorikā – un tātad arī slepenajos plānos – uzkrautos uzdevumus. Nevairīšos šī vārda - ir noziedzīgi uzskatīt, ka ZS šobrīd ir spējīga izrādīt jēgpilnu pretestību (nevis varoņa nāvi pēc pirmā kontakta) pretinieka regulāro spēku vienībām, kas ir pārākas gan apmācībā, gan tehniskajā nodrošinājumā, kā arī visticamāk varēs diktēt sadursmes apstākļus un arī skaitliski pārspēs reģionālās ZS vienības.

Šo situāciju dramatiskāku padara nespēja droši pārvietoties, un sniegt adekvātu medicīnisko palīdzību ievainotajiem, kas praksē novedīs pie nevajadzīgiem dzīvā spēka zaudējumiem.

Aizsardzības nozarē iesaistītie turpina mērķtiecīgi melot par Zemessardzes stāvokli un spējām - frāze “stiprināt Zemessardzi” pirmo reizi lietota 2003. gadā, un no tā brīža kļuvusi par visu aizsardzības ministru bestselleru. Atļaušos uzskatīt, ka šī publikāciju sērija sniedz adekvātu ieskatu – kur esam pēc 13 stiprināšanas gadiem.

Vēl jo vairāk – ja līdz Ukrainas krīzei Zemessardze bija skaitliski panīcis un dranķīgi apgādāts paramilitārs formējums, taču tam pamatā tika paredzētas atbalsta funkcijas, tad tagad, kad ar kerzača spērienu pa pakausi esam pamodināti no letarģiskā miega, tai ir uzkrauts pienākums būt par galveno aizsardzības spēku, vienlaikus ZS ekipējumam atveltot ciniskus 2,2% no aizsardzības budžeta.

Mediju neiedziļināšanās aizsardzības nozarē kopumā un Zemessardzes realitātēs jo īpaši ir ļāvusi politiķiem un augstākajiem virsniekiem ilgstoši maldināt sabiedrību par kopējo aizsardzības stāvokli, un jo īpaši Zemessardzi. Nekritiski tiek pieņemti visi apgalvojumi par tās spējām, skaitu un attīstību.
Par daļu no aizsardzības koncepcijas bez iebildumiem tiek pieņemta Zemessardzes palielināšana līdz 12 000 – lai arī zemessargu skaita pieaugums ir atkarīgs no brīvprātīgo vēlmes tajā iestāties.

Vai tiktu pieņemta Veselības ministrijas iniciatīva mazināt plaušu vēža saslimšanu skaitu, ar cerību, ka gan jau cilvēki sāks pīpot mazāk?

Zemessardzes novadi – fundamentāli administratīvas struktūras – ir pārformēti brigādes, kas lai arī varbūt kaut kad nākotnē tik noformētas lai būtu adekvātas ši nosaukumam, šobrīd tādas pavisam noteikti nav.

Zemessardzei kopumā jau šodien ir uzticēti uzdevumi, kam tā var būt adekvāti gatava tikai tālā nākotnē, īstenojot vairākus attīstības posmus kas vēl pat neeksistē uz papīra.
Vai veselības aprūpē tiktu pieņemta prakse izsniegt ārsta diplomus pēc pamatskolas knapas pabeigšanas, ar domu “gan jau zināšanas piedzīs vēlāk”?

Izmantojot šo neziņu medijos – un tātad arī sabiedrībā – tiek apzināti uzturēts mīts par Zemessardzi kā Latvijas unikālo panaceju jebkuriem drošības apdraudējumiem, tā vietā lai reāli risinātu radušās problēmas.

Kamēr mūsu kaimiņi atjauno Obligāto karadienestu un kāpina aizsardzības budžetu virs 2% lai nodrošinātu reālas vajadzības, mūsu aizsardzības nozares atbildīgie acīs skatoties melo par Zemessardzi, kas mums aizvieto karaklausību un, savā spējā izpildīt jebkuras komandieru vēlmes, liek zelta zivtiņai nervozi pīpēt stūrī. Šie meli tiek atskaņoti gadu no gada, jo neviens nav spējīgs tos atspēkot.

Noslēgumā

Reāla konflikta apstākļos mums nāksies skaudri apzināties šīs darbības imitācijas sekas, par tām maksājot ar asinīm. Tad būs par vēlu atzīt kļūdas un maldus.

Zemessardzes komandieris ir izteicies, ka šīs publikācijas nomelno Zemessardzi. Iespējams. Taču nerunāt par problēmām, kuras mierlaikā vēl var labot, ir noziedzīgi.

Ja neviens cits nav gatavs to darīt, pie darba nākas ķerties nesmieklīgu komiksu zīmētājam.

P.S. Pateicībā tiem, kas tika līdz galam:35 komentāri:

 1. Man kā civilistam, izlasot šos rakstus, ir dusmas uz mūsu politiķiem un augstajām amatpersonām, kuri saņem lielu algu no budžeta, taču, šķiet, rūpējas tikai par savu karjeru, kabatu un paštēlu, un vienlaikus nekaunīgi melo visai sabiedrībai, ka viņi it kā rūpējas par sabiedrības aizsardzību. Tie politiķi un augstās amatpersonas būtu jātiesā par nolaidību. Kamēr nav par vēlu. Viņu bezatbildība ir šokējoša.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Viņi tikai reflektē to, ko sabiedrība domā. Sabiedrība par šo tēmu nevēlās domāt un dzirdēt, kur nu vēl atvēlēt finansējumu, ko lielākā daļa sabiedrības uz savas ādas nejutīs.

   Dzēst
  2. Redz, ir cilvēki kas nodzīvo 100 gadus ilgu mūžu un ne reizi nav gājuši pie dakteriem, vai tamdēļ viņiem likt mīksto uz veselības nozari un teikt, ka nav ko tur naudu grūst iekšā?

   Dzēst
 2. He, man jau arī tie mūsdienu Latvijas "tanki" likās līdzīgi tiem Ulmaņlaiku "Vikersiem" gan pēc izskata, gan pēc TTH.
  Ja kāds netic, lai salīdzina, dati ir internetā pieejami.
  Bet neko jau nevar ņerkstēt, ka ir nopirkti muzeja eksponāti, nories kā nodevēju.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Tie nav tanki, bet izlūkmašīnas.

   Dzēst
  2. Manis pēc - kaut vai lai pielīmē spārnus, un sauc par izlūklidmašīnām.

   Dzēst
  3. Cik sapratu, Latvijā no īstiem tankiem jēgas maz, drīzāk vajag bruņu mašīnas, haubices un citas aizsardzības mašīnas.

   Dzēst
  4. Arī man ilgu laiku likās, ka nopirkti neadevkāti pārvietošanās līdzekļi, bet nesen pieleca - ar to pirktspēju, kāda mums bija tai brīdī, kad meklējām kandidātus, šis bija labākais, ko varējām izvēlēties no piedāvātā, jo otra daudzmaz vērā ņemama alternatīva, vācu Marder, ir 3-4x smagāks, tam nepieciešama jau pamatīgāka bāze, gan pārvietošanai pa civilajiem ceļiem, gan izvilkšanai no dubļiem, ja sanāk iestigt.
   CVRT vismaz ir viegls, var iekraut divus parastajā fūres treilerī(vai kā tur sauc) un aizvest, kur vajag, ja iestieg, tad tāds pats mazs CVRT var arī izvilkt tādu pašu CVRT ārā.
   Varam runāt par cenu, jo to īsti vēl neviens nav paskaidrojis, tikai atrunājas un reizi gadā kādam pasprūk pa kādai nozīmīgai detaļai šā iepirkuma izmaksu sakarā, bet visādi citādi, ja vien briti neatdos līdz pēc tam savus atlikušos CVRT lai ir ko lietot arī citām spēku vienībām(kaut vai iesākumā ZS), tad tiešām padārgs.
   BET, pats transportlīdzeklis ir paredzēts kā IEROČU PLATFORMA, nekas cits, tomēr politiķi un NBS vadība spītīgi sabiedrībai melo ik pa laikam šīs ieroču platformas nosaucot par bruņu transportieriem vai super-duper pretinieku bruņu tehnikas iznīcinātājiem(Scimitar/Zobens 30mm lielgabals ir jaudīgs, taču spēj šaut tikai pa 3 šāviņiem, ik pa 3 šāviņiem viņš jāpārlādē, tā lūk!)...

   Dzēst
  5. Krievi paši izmanto vairāk nekā 40 gadus vecus tankus, tā ka šajā jomā tik un tā esam vienādā līmenī. Plus, kā jau citi te minējuši, šīs ir bruņumašīnas izlūkošanai un diversijām, nevis triecienuzbrukumiem.

   Dzēst
  6. >Krievi paši izmanto vairāk nekā 40 gadus vecus tankus

   https://en.wikipedia.org/wiki/T-90 - 1993
   Turklāt viņi visu laiku savus vecos tankus modernizē. Vienāds līmenis my ass

   Dzēst
 3. Gatavs parakstīties zem katra vārda šajā rakstā. Mēs esam pazīstami?

  Mārtiņš a.k.a. vara bungas

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Ja nemaldos, tad čiekurs ir no 19NBN, bet Tevi jau visi zina! :D

   Dzēst
 4. Ja tā ir taisnība, tad ģenerālim Graubem un ģenerālim Kalniņam būtu jānošaujas.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Par ģenerāli Graubi arī ir ļoti daudz neskaidru jautājumu,bet velkot kopā paralēles ,kura partija pašlaik rullē Saeimā,pamazām tā aina kļust arvien skaidrāka

   Dzēst
  2. Tpfu, Tu ko, ellē izdienas pensiju nemaksā, kāda tur šaušanās :D!

   Dzēst
 5. Cik latvjiem vispār ir to slaveno izraeliešu raķešu "Spike"?
  Par visiem jūzeriem infa ir, izņemot Latviju, kur tas acīmredzot ir baiss Valsts noslēpums.
  Te ir divi vaianti - vai nu Latvijai ir tik daudz to devaisu, ka pat bail to skaitu izpaust, lai naidniekus sirdstrieka neķertu...
  Vai nu... par baisu cenu ir tikusi nopirkta kāda neliela izbrāķētu ieroču partija...

  P.S. Komentāru lūdzu neņemt par pilnu, jo tas ir ticis rakstīts spaisa un alkohola lietošanas rezultātā.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Tas normāli, šeit un varabungās visi ir appīpējušies spaisu, tādi murgi un ne kripatiņas patiesības :D!
   Ja nopietni, tad kopējais Spike palaišanas iekārtu skaits kopā ar CVRT plānotajām varētu būt uz kādi 50 laikam, kas, protams, nav daudz, tas ir pamaz, ja ņemam vērā to, ka citu modernu prettanku ieroču NBS rīcībā nav un nav dzirdēts, ka plānotu.

   Dzēst
  2. Ar SPIKE raķetēm ir tā, ka mums viņu visticamāk nav
   Viena tante teica ka vietā, kur viņas atrodās, kāds plānprātiņš ir aizbēris meliorācijas grāvi un noliktava ir applūdusi un indikatori uz kastēm norāda, ka mitrums ir arī iekšā ticis, tātad teorētiski viņas var nemaz nestrādāt

   Dzēst
 6. Smagā patiesības artilērija pār politģenerāļu galvām. Izskatās ka karot un varbūt izbēgt nāves dabūsim.

  AtbildētDzēst
 7. Uz ežiņas galvu liku sargot savu Tēvuzemi.Bezatbildība no politiķu puses jau neizbrīna,šokē un var uzsprāgt aiz dusmām un nevarības,ka uz spēles tiek likts dārgākais ,kas mums pieder,mūsu valsts!!!!

  AtbildētDzēst
 8. Aizsūti, Ivar, šo uz Delfiem.

  AtbildētDzēst
 9. Visas sis merktiecigi realizejamas epopejas - visdrizak apzinatas valsts aizsardzibas speju grausanas sakara, butu vertigi saprast galveno - iemeslus, kapec tas ta notiek un var notikt.
  Ka vel savas atminas rakstija tautfrontietis Valdis Steins http://ltf.tukums.lv/?p=703 (verts lasit tikai sakot no pari par vidum, par apversumu, pasvitrots, jo lidz tam ir konkreta kremla propaganda..., kuras iemeslu analize ir atsevisks pasakums..),tad jau pasos ta sauktas neatkaribas atgusanas pirmsakumos tika izdarits komunistu apversums un sagrabta pilniga vara, kas izteica ari visu sis valsts talako virzibu - formali telojot celu uz neatkaribu, bet praktiski pieturoties pie ta pasa Kremla saimnieku ciesam noradem un kontroles.
  Ka izteicas Godmanis, pasi gribejat - laut pastalas, bet brivi.., tad sanemiet pastalas.., ko vina klike ari citigi censas nodrosinat, lai si valsts, un mes, nikulotu.
  Lieki atgadinat, ka pirms bankas Baltija kraha bija liels raksts Diena par to, ka tads bus, ka ir specials valsts ekonomikas grausanas plans ar kodetu nosaukumu B.A.I.B.A, kurs punkts punkta realizejas..
  Ta turpinajumu mes redzam ari vel tagad..., kad visi ar Krievijas kapitala dominanti lielakie uznemumi, bankas sistematiski bankrote, paraujot lidzi daudzumus valsts lidzeklu.
  Kad bankroteja Krejbanka, visdrizak merktiecigi veiktu mahinaciju rezultata, un musu? ekonomikas ministrs citigi centas pierunat Lietuvas kolegus, kur atradas tas mates banka Snoras, glabt, protams izpumpejot valsts naudu, Lietuvas prezidente atbildeja konkreti un neparprotami, ka mes nepiedalamies savas valsts grausanas aferas. Bet musejie?, ka redzam virkne gadijumu, tajas ir tiesie iesaistitie...
  Un ta var turpinat.. Starp citu, ari bankrotejusa, par ko jau no sakuma nebija pat saubu..., Jelgava izvietota Maskavas autobusu parodiju rupnica Amo plant, tika musu valsti nozaguso komunistu noziedznieku apmaksata, nopirkta...
  Tapec nav brinums, ka tiek grauta ari aizsardziba, jo viniem neesot pret ko karot..., savejie tacu...
  Tapec tika visus gadus melots par integraciju, tur pludinatas (zagtas) milzigas summas, bet darits tiesi pretejais, taisita 2 kopienu valsts ar segregetu 2 valodigu izglitibas sistemu, radot tiesi krievvalodigiem kolonistiem virkni privilegiju, kaut vai attieciba pret citam tautibam, kuram netiek nodrosinata apmaciba par valsts naudu.
  Bet galvenais visa saja, kapec tos nevar pat likumiska veida dabut nost no varas, ir tas, ka tie ir attiecigi tam pielagojusi velesanu likumu, kurs ir pretruna ar Satversmi, par ko tie, protams daudz nesatraucas, jo visi dienesti, kas varetu iebilst, ir to paklautiba un kontrole. Viss sagrabts, valsts nozagta.
  Problema ir taja, ka izvirzit tos, par ko tautai bus lauts ! balsot, salikt pie silem, ir tikai partiju saimniekam, kas ir ne vien konkreta partokratisma, bet totalitarisma pazime. Satversme deklareta tautas vara ir nozagta, atnemta, izmantojot dienesta stavokli.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Grantiņ, ej prom.

   Dzēst
  2. Bet armijas vadiba, ka parasti, nevis nem vera trukumus un adekvati reage lai tos noverstu, ATRUNAJAS un MELO, tatad uztur un slepj sliktu armijas nodrosinajumu un musu aizsardzibas speju slikto stavokli. Tadiem nav vietas armija, bet uz nodeveju sola. http://nra.lv/latvija/195540-skandalins-armija-jaunajam-trieciensautenem-lust-laides.htm

   Dzēst
  3. Ka te garam ejot neprecizi pieminets, Vacija bija pamatigs skandals par to trieciensautenu kvalitati. Noklusa visdrizak tapec, ka tiem jaiztiek ar to, kas ir, ar vietejo razojumu, jo citu jau neies iepirkt.
   Bet musu gadijuma tas ne pec ka, ka KARTEJA koruptiva darijuma ar "otkatiem", neizskatas. Tikai dazu iemeslu del, kas atklaj ne vien nodevigu, valstij kaitigu korupciju, bet ari totalu profesionali tehnisku analfabetismu, no kuriem neviens nav pielaujams armijas vadiba. Kaut vai tapec, ka sis modelis, pati uzbuves koncepcija jau bija novecojusi un neaktuala jau pat projektesanas, kur nu vel razosanas bridi. Jo pasaule, ja "dizie strategi" nav pamanijusi, jau sen, vismaz kops 2.PK beigam, sakot ar britiem, tiek merktiecigi ieviests daudz lietderigakas un optimalakas koncepcijas - bullpup koncepcijas tipa trieciensautenes. Nu jau tas ir ieviestas loti daudzas armijas, ka francu, belgu, austriesu, izraelu, austriesu, kiniesu, indoneziesu, utt, utjpr. Vis izdevusakais, faktiski ka so ieroca tipa etelons, no kura daudzi ietekmejusies, ja ne kopejusi, ir austriesu AUG, ar kuriem musu armiju tiesi sanaktu apbrunot par summu, kas IZKEZITA !! ta sauktajas deputatu kvotas. Loti parocigs un futuristisks ir belgu razojums, kura ne mazak izcilie Minimi rokas lozmeteji tomer iepirkti.
   Kas neorientejas, paskaidroju, ka butiskais principiala atskiriba starp to pasu G36 "kramu" un bullpup, ir ieroca garums, tatad parocigums un vieglums, pie tam laujot pagarinat stobru, uz ka rekina, savukart, palielinas jauda un precizitate, jo konstrukcijas del aptvere ir ieroca gala, pie laides, nevis ieroca vidu, parejo dalu padarot par lieku un smagu, traucejosu pielikumu, kurs vel pie tam luzt...
   Un visa "gudriba", kas, ka redzam, musu armiju apsedusiem nejegam "otkatnikiem" nav zinama, jo, ka izskatas, tie specializejas pavisam citas, no armijas visai talas jomas..
   Toties tiem visai labi sanak visas savas neizdaribas masket un to uzraditajus nozakat.
   Bet kapec par to jaruna, un velams, ne tikai, bet pienemt kadus nopietnus merus tadu "shtellmanu" izskausanai no armijas? Kaut vai tapec, ka tie nav sikumi vai kada velme pakasketies, bet nopietns aizsardzibas speju apdraudejums, kurs ir jarisina tagad, nevis, kad bus par velu, kad tas normalas "plintes" bus reali, tfu, tfu, tfu, nepieciesamas.

   Dzēst
 10. Loose lips sink ships. Šīs lietas gan nebūtu jāapspriež publiskajā telpā, bet jāvēršas vai nu personīgi vai rakstiski pie atbildīgajām iestādēm un amatpersonām. Ja tur nav dzirdīgu ausu, tad bēdas mums visiem.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Vai ku jauki. Jāvēršas rakstiski pie atbildīgajām amatpersonām. Tāds naivums, ka pilnīgi smaids uz sejas iedegas.

   Dzirdīgu ausu nav. Nav. Kas vēl skumjāk, nav arī to kuģu, ko nogremdēt. Un, tici man, te daudz kas ir atstāts nepateikts.

   Dzēst
  2. Šeit aprakstītais būtībā nav nekas jauns. Vienkārši, tagad tas kaut kā ir skaļāk izskanējis.
   https://zemessargs.wordpress.com/2015/01/13/vai-zemessardze-spetu-staties-preti-ienaidnieka-agresijai/

   Dzēst
 11. Kur tad bez kremla trolliem? Tie uzreiz klat, ka izteikta to saimniekam nepatikama informacija.
  Ka tos atpazit? Pavisam vienkarsi. Tie nekad neargumente, nav spejigi to darit. It seviski, ja to uzdevums ir tikai apmelot, noliet dubliem vienalga ka, kaut vai izstastot, ko pasi redz sava spoguli....

  AtbildētDzēst
 12. Nu vai ziniet, tad jau pie d*rsas to stāšanos Zemessardzē! Labāk izej medniekus, legāli nopērc un turi mājās 10 šaujamos un to munīciju, un valsts apdraudējuma gadrījumā kopā ar vēl 9 labiem draugiem / kaimiņiem esat jau rīcībspējīga vienība, kas atbalstīs gan armiju, gan ZS.

  Pie vella to nolādēto birokrātiju, tie tak trīs dienas gaidīs atbildi no Rietumiem "a ko darīt?".

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Doma jau pati par sevi nav dranķīga, bet bez elementārām militārām iemaņām (1-2 gadi ZS kā minimums) mednieka iespējas pakarot pret kaut ko, kas šauj pretī ir diezgan vājas.

   Nu, kaut vai reakcija uz uguni - ja mednieks sagadīšanās pēc nav dienējis PSRS vai LR OMD, tad nekādu iemaņu nebūs. Nerunājot par kaut kādu darbošanos nodaļas (10 kaimiņi) sastāva. Nekas labs tur nevar sanākt.

   Dzēst
 13. Paldies čiekuram. Tos tarakānus beidzot jāizvelk saulītē un jānožmiedz, lai Latvijas valsts varētu turpināt savu eksistenci. Ap mums ir tik daudz melu, ka ap dūšu apskrienas, bet cīnīties par Latviju vienmēr ir vērts! Sabiedrības spiediens uz 'politiķiem spēj mainīt viņu ierasto dienas kārtību. Ja esi pilsonis, raksti savam vēlētam deputātam un uzdod jautājumu kā ir patiesībā ar mūsu Zemessardzi un NBS, vai tiem pietiek tie darba rīki, ar ko apklapēt sirojošo orku barus no austrumiem?

  AtbildētDzēst
 14. Tu esi aizmirsis vienu lietu, bez kuras viss, sākot no cilvēku resursiem, līdz individuālajam/kolektīvajam ekipējumam, bruņojumam, u.t.t., zaudē savu nozīmi vai var tikt ātri zaudēts.

  Droši sakari un to esamība, kā tāda.
  Vai kāds ir domājis par to, kas notiks, ja X stundā tiks izmantoti intensīvi radioelektroniskās cīņas paņēmieni, kur sarunas tiks pārtvertas, pelētas, un koordinātes nosūtītas artilērijas baterijai, bet frekvences tiks bloķētas, kā to darīja krievi Ukrainā?
  Reāli šajā scenārijā nebūs iespējams sazināties ar KP, izlūkiem, atbalsta grupām, veikt ievainoto evakuēšanu ar visām no tā izrietošajām sekām.
  Vai NBS un ZS ir veikusi mācības intensīvos radioelektroniskās cīņas apstākļos vai tas tiek vismaz plānots, jo kā parāda pēdējās desmitgades konflikti, radioelektroniskā cīņa tiek izmantota jau pirms uzbrukuma aktīvās fāzes un turpinās līdz pat konflikta beigām.

  Vēl man rada bažas tas, kādas rācijas izmanto NBS un ZS, jo viena lieta ir iespēja pārraidīt, bet pavisam kas cits ir saglabāt to konfidenciālu izmantojot gan individuālo šifrēšanu, gan šifrēšanu, kas iebūvēta rācijās(ne mazāk, kā AES256 vai dubulto AES256), kas ļauj saglabāt konkrēto datu pārraidi vismaz 1 stundu konfidenciālu un ienaidniekam nesaprotamu.

  Iztēlojies, kas notiek, ja grupa A pārraida uz KC, ka nepieciešama palīdzība tur un tur, koordinātes XXXX.XXXX, nešifrēto pārraidi pārtver krievu REB, dGirss to pa fikso pārtulko un tālāk iepriekš minētās koordinātes tiek nodotas krievu artilērijai!? Sūdi vagā!

  AtbildētDzēst
 15. Parakstos zem katra vārda. Atvaļinātais mājors A.Puriņš.

  AtbildētDzēst
 16. Provokācija. Puriņš nav nekāds mĀjors.

  AtbildētDzēst