svētdiena, 2016. gada 16. oktobris

Ieraksimies Zemessardzē: Bruņas un rupuči

Iepriekšējā sērijā apskatītā medicīna nav raisījusi gluži tik lielu ažiotāžu kā pirmā. Mugursomu fetišs laikam ir spēcīgāks – un latvietis jau no ārstiem vairās līdz pavisam nevar izturēt. Jo profilakse ir priekš ņuņņām.

Šodien nedaudz īsāk (nešaubos, ka liela daļa no jums, mani mazie draugi, izgājušoreiz pārpūlēja ačteles). Šodienas tēma...


Jā, šis joks bija obligāts. Es neko nenožēloju.

Tieši tā, parunāsim par bruņām – faktoru, kas varētu ļaut izvairīties no iepriekšējā rakstā apskatītās drūmās bildes ar ievainotajiem. ASV pieredze skaidri norāda – adekvātas individuālās bruņas būtiski samazina kritiski ievainoto īpatsvaru. Tas pats sakāms par Ukrainas pieredzi karakalpu pārvadāšanā.
Apskatīsim divus punktus – individuālā un kolektīvā bruņa. Respektīvi, bruņu vestes un bruņu transports.

Individuālās bruņas

Šeit neliels ieskats vēsturē – moderno bruņu priekšvēsture ir t.s. Flak veste – būtībā metāla plātnes vestē, kuras Otrā pasaules kara laikā lidojumu laikā vilka Sabiedroto piloti. Būtība – aizsargāt pret pretgaisa artilēriju. Pārāk smagas lai nēsātājs skraidītu pats – tāpēc izsniedza tikai pilotiem, kam darbs bija sēdošs, kājniekiem bija jāiztiek bešā.

Taču, pateicoties dažāda rakstura žīdu ķīmijām, matemātikām un fizikām, parādījās citi materiāli ar ballistiskajām īpašībām – un dzima kājniekam pielietojama veste, t.s. fragmentation vest jeb šķembu veste, reizēm tāpat saukta par Flak vesti, vēsturiskās pēctecības dēļ. Materiāls – pamatā ballistiskais neilons. Laiks – Korejas un Vjetnamas kari. Daudz labāk kā nekas – šīs vestes spēja aizturēt šķembas un noteiktos apstākļos mazāka kalibra šaujamieročus, taču garstobra vītņstobra ieročus, kā pierādīja Vjetnamas konflikts, ne visai.

Ja nu kādam interesē – flak/šķembu vestes attiecības ar dažādiem kalibriem var apskatīties teiksim šeit (7:17 redzams rezultāts no 7,62x39, 8:04 redzams 5.56x45):


Toties uzlabojas ventilācija.

Tālākais attīstības posms – Kevlārs, Dyneema un citi amatierim nesaprotami materiāli. Taču kas būtiskākais – to ballistiskās īpašības, atbilstošā komplektācijā, nodrošina aizsardzību pret strēlnieku ieročiem (NIJ reitings III un uz augšu). Daļa arī nodrošina multi-hit aizsardzību – bruņa nezaudē ballistiskās īpašības pēc viena trāpīta šāviena, bet aiztur vairākus (saprāta robežās).

Kur esam mēs?

Kā redzams attēlos no mācībām, zemessargi pamatā skraida ar šķembu vestēm norvēģu kamuflāžā. Dāvinājums relatīvi svaigs, un pavisam noteikti ir labāk par neko.

Vienlaikus – aizsardzību pret lodēm principā nenodrošina. Kas vēl būtiski – lai varētu kaut cik pamatoti runāt par jebkāda veida bruņu ballistiskajām īpašībām, tās ir periodiski jāpārbauda. Šeit atliek tikai naivi cerīgi cerēt, ka tas tiek darīts.

Vai tad NBS nepastāv reālas bruņu vestes? Protams, pastāv. Kā iet ar to izsniegšanu Zemessardzei - sīkāk izlasāms šeit. Īsumā – izsniedz tikai skaitā pavisam nedaudzajiem zemessargiem, kas brauc uz Eiropas kaujas grupas apmācībām, pēc pat no tiem salasa atpakaļ. Līdzīgi kā ar daudzām citām ekipējuma vienībām uz parādi.

Tikmēr zemessargiem, kam paredzēta darbība pašā konflikta sākumā, pret mobilām ienaidnieka vienībām – jāiztiek ar to, kas ir. Ja Zemessardzei būtu paredzēta paramilitārai organizācijai atbilstoša aizmugures/atbalsta loma, tad ar šķembu vesti principā varētu pietikt.

Taču, kā turpinu uzsvērt, tā nav.

Vai šeit arī zemessargi paši pērk reālas, ložu drošas bruņas? Īsā atbilde būs, dārgais jautātāj, vai esi paskatījies, kādās cenās tās ir civilajā tirgū? Ja viss pārējais ekipējums būtu nodrošināts, tad protams varētu apsvērt ieguldīt visu gada par dienestu izmaksātajām uzturnaudām (no optimistiskām 20-30 dienesta dienām) lai iepirktu bruņu plātnes + carrieru, bet arī tad varētu sanākt par īsu, cenas svārstās ap 700 eiro un uz augšu.

No otras puses, vidusmēra zemessargs pēc konflikta varēs piestrādāt par caurduri.

Bruņu transports

Šeit aina ir ievērojami bēdīgāka. Bet, kā jau čiekurblogā – jo sliktāk, jo labāk. Vismaz būs jautri.
Aicinu sasveicināties ar jau pazīstamām sejām:


Rīgā tās sauktu par nanobruņām. Pavadošā mūzika šeit.

Jā, tieši tā. Bruņu transporta principā nav. Neapskatīsim tādus reti sastopamus zvērus kā Bandvāgens, Unimogs, Volvo 934 vai Volvo 303 – no kuriem bruņa jebkurā gadījumā ir tikai Bandvāgenam.
Kā redzams katrās mācībās – zemessargi principā tiek pārvietoti (virs autotransporta teorētiskās ietilpības) pārbāztās kravas mašīnās. Bet kas gan var notikt.


Pilnīgi nesaistīta bilde ar kadiroviešu bataljona “Vostok” kravas mašīnām Doņeckā, 2014. gada 25. maijs.


Pilnīgi nesaistīta bilde ar kadiroviešu bataljona “Šašlik” kravas mašīnām Doņeckā, 2014. gada 26. maijs.

Būtība vienkārša un saprotama – transports bez bruņām principā ir derīgs tikai kustībai drošā teritorijā. Mūsu gadījumā nez vai par drošu, reāla konflikta gadījumā, var uzskatīt kaut nelielu mūsu teritorijas daļu. Daļēji – jo naidniekam sākumā var būt pārsvars gaisā un izlūkinformācijā. Daļēji – jo Baltijā visticamāk ir padaudz ienaidnieka ziņotāju un aģentu.

Un daļēji – jo nevaram būt droši par noteikta vietējo civiliedzīvotāju segmenta nostāju, kas var beigties ar lodi mugurā no blokmājas loga. Protams, nav jau tā, ka kāds apzināti noskaņotu tos pret zemessargiem.


Pilnīgi nesaistīts attēls.

Respektīvi – Ukrainas secinājums ir, ka, vismaz nogādājot personālu uz kaujas darbības apvidu, un evakuējot ievainotos, bruņu transports ir vitāli svarīgs. Īpaši jāuzsver Ukrainas kara sākums – ievainoto evakuācija notika ar civilajām neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīnām; tām nonākot ienaidnieka ugunī tika zaudēta virkne medicīnas speciālistu, kuru jau tā bija maz.

Tas pats attiecināms uz karakalpu pārvadāšanu uz fronti – ja pieņemam, ka konflikta sākumā ātrums būs izšķirošs, tad nav variants taktiski pārvietoties uz mērķi kājām – karš būs beidzies pirms paspēsim izvērsties. Nerunājot par to, cik salīdzinoši kaujasspējīgs ir 50km pilnā ekipējumā normaršējis kājnieks, saskaroties ar naidnieku kas kājeles šūpodams ir atbraucis uz BMP vai nolaidies no padebešiem.

Vienlaikus kravas mašīna, kur vienīgais starp zemessarga muguru un lodi ir brezents un (ja paveicas) šķembu veste, ir fenomenāli viegls un patīkams mērķis organizētam ienaidnieka slēpnim, vai kaut pāris triecienšautenes kārtām no tuvējās hruščovkas.

Vēl jo vairāk – ierastajā kārtībā pārblīvētā kravas mašīnā zemessargiem pat nav cerību no transporta kaut cik efektīvi atbildēt uz ienaidnieka uguni (pat ja izdotos pacelt brezentu, lai kaut kas būtu redzams).

Šeit sakāms tikai viens – ja mērķis ir vispār tikt līdz karošanai, Zemessardzei kā ēst ir nepieciešams bruņu transports, pie tam tāds, kurā ir vieta visam personālsastāvam.

Ko darīt, ko nedarīt? Ukrainā sākotnēji pierasta prakse bija pašiem karotājiem metināt klāt bruņas transportam. Vai mums ir kāds funkcionējošs smagās rūpniecības uzņēmums, kas varētu nodrošināt tērauda plātnes šādam pasākumam?


Nesaistīts Liepājas metalurga auditora A. Deniņa un viņa zodu attēls.

Vai šajā virzienā ir kādi plāni?

2020. gadā plānots sākt 2. Profesionālā dienesta kājnieka bataljona aprīkošanu ar riteņu bruņutehniku. Uzsvēršu – pēc 3 gadiem, pie šī brīža austrumu kaimiņa slienāšanās, paredzēts tikai sākt riteņu bruņu tehnikas ieviešanu regulārajā karaspēkā.

Par bruņu transportu Zemessardzei vispār pat netiek runāts.

Labi, ka ir medicīniskais spirts ozolzīļu kafija, kas mazina smeldzi.

Noslēgumā

Īsumā: Zemessardzei nav tai paredzētajai lomai atbilstošs bruņu nodrošinājums.

Aizmugures vienība varētu iztikt ar šķembu vestēm (lai gan arī šajā gadījumā neviens nav atcēlis ienaidniekam lojālo civiliedzivotāju izlēcienus), un aprobežoties ar īsiem pārbraucieniem un taktiski drošāku pārvietošanos kājām.

Tā kā Zemessardzei bez aizspriedumiem uzticēta krietni smagāka loma – ar to nepietiek.
Individuālās bruņu vestes mazinās zaudējumus jebkurā variantā, un bruņots transports dotu vismaz kādu cerību pilnā sastāvā nonākt no punkta A līdz B. Ar kravas mašīnu tas nav sagaidāms. Ukraiņi šobrīd, runājot par kara pirmo posmu, saka “mums pat visiem nebija bruņu vestes un bruņu transports” – to uzsverot kā pašsaprotamu pamatlietu.

Zemessardzei to pat nesola. Protams, ja esam situācijā, kur individuālā ekipējuma nodrošinājums ir pēc principa “pēdējiem, kas aizskries uz noliktavu, nepietiks”, tad bruņas varētu skaitīt par nākotnes vajadzību. Sak’, vispirms piecelsimies ceļos, skriet mācīsimies vēlāk.

Vien tāda nianse – ir nopietns pamats domāt, ka Zemessardzi pirmo sviest pret naidnieku ir paredzēts jau tagad, nevis kādā nākotnes datumā, kad tā būs sasniegusi adekvātas kaujasspējas.


Kā pretinieka medijos smies par kravas mašīnās iznīcinātu vienību ar zemessargiem? Взвод Шпроты?

12 comments:

 1. Kur ņēmi, ka BV ir bruņas :D

  AtbildētDzēst
 2. vai gadījumā bruņu plāksnes nav stratēģiskas nozīmes prece, kuru latgalītē nemaz iepirkt nevar?
  tā ka no karieriem arī nekāda labuma nebūs

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. ir, ir stratēģiskas nozīmes prece... Nesen vēl mums ZS atsūtīja vēstuli, ka vienam zemessargam, kuram atšķirībā no smaga vairākuma ir nauda ķiverei un bruņām, atteikta atļauja tās iegādāties...

   Dzēst
  2. Šādas reizēs laikam jāraksta atbilde atteicējam - sakarā ar šo atteikumu es atteikšos celt telefonu, kad tiks izsludināta mācību vai kaujas trauksme.

   Dzēst
  3. nu, nu - atsaka, jau amerikāņi, kas ir galvenie šāda veida produkcijas tirgotāji

   Dzēst
  4. Neesi saskatījies REN TV par daudz?

   Dzēst
  5. Sveicināts, Kristap!

   Ceru, ka drīkstu Tevi saukt par Krispi - tagad jau esam labi pazīstami.

   Ko tu ar to vēlējies pateikt, Krispi? Mēs nesapratam. Noteikti bija gudri un pareizi, kā jau Krispim raksturīgi.

   Dzēst
 3. Lasot šos rakstus, es pamazām sāku nožēlot savu izvēli par stāšanos Zemessardzē. Pirms tam tas viss tā rožaini izlikās.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Nemīz, viss būs labi, jo vairāk stāsies un vairāk šūmēsies, jo ātrāk politiķu maukas sāks rīkoties, lai nodrošinātu NBS ar visu nepieciešamo.

   Dzēst
 4. https://cdn.shopify.com/s/files/1/1266/1361/products/masonic-hat-army-mason-digital-camo-hat-2_1024x1024.png?v=1468706211

  AtbildētDzēst
 5. T.s. kadiroviešu bataljonā `Vostok` (Doņecka, 05.2014.) bija precīzi 26 gab. kadiroviešu, kas bija šī bataljona vienīgais sakars ar to `Vostoku`, kurš karoja D-Osetijā/Gruzijā 2008. gadā. Doņeckas bataljonu `Vostok` 2014. gadā komandēja bijušais Doņeckas SBU `Alfas` šefs Hodakovskis, un tas pārsvarā sastāvēja no vietējiem purniem. Čečenus, kā arī pirmos atbraukušos Krievijas `viesstrādniekus` (grupu `Iskra`) šajā bataljonā iekļāva tikai 24/25. maijā - īsi pirms uzbrukuma Doņeckas lidostai.
  Un otrā bilde ar sašauto Kamazu ir no 27. maija, ja gribam būt precīzi.

  AtbildētDzēst